Award Recipients

2016

2016
Outstanding Young Educator Award (OYEA)

Recognizing an emerging educational leader for sharing his or her exemplary practices with the education community

To Be Determined
Courtney Vetter, Fifth Grade Teacher
South Colby Elementary
South Kitsap School District
State Whole Child Awards
Healthy School AwardRecognizing educator(s) who contribute to providing a healthy school where students learn about and practice a healthy lifestyle.
Meadows Elementary School
North Thurston School District
Angie DeAgular, Principal
Safe School AwardRecognizing educator(s) who contribute to providing a safe school where students learn in an environment that is physically and emotionally safe for students and adults.
Centennial Elementary School
Olympia School District
Shannon Ritter, Principal
Student Engagement Award: Recognizing educator(s) who contribute to providing a school where students are actively engaged in learning and are connected to the school and broader community.
Secondary Academy for Success
Northshore School District
Donna Tyo, Principal
Supported Students AwardRecognizing educator(s) who contribute to providing a school where students have access to personalized learning and is supported by qualified, caring adults.
Amanda Hall, Olympia High School
Olympia School District
Matt Grant, Principal
Challenged Students AwardRecognizing educator(s) who contribute to providing a school where students are challenged academically and are prepared for success in college or further study and for employment and participation in a global environment.
WestSide High School
Wenatchee School District
Kory Kalahar, Principal
2015
Outstanding Young Educator Award (OYEA)

Recognizing an emerging educational leader for sharing his or her exemplary practices with the education community

Janice Broten
Grade 7/8 English Language Arts Teacher and Leadership Teacher
LaCenter Middle School, LaCenter School District
State Whole Child Awards
Safe School Award: Recognizing educator(s) who contribute to providing a safe school where students learn in an environment that is physically and emotionally safe for students and adults.
Tacoma Public Schools Cohort One – Birney Elementary, Boze Elementary, Downing Elementary, Edison Elementary, Franklin Elementary, Larchmont Elementary, Lister Elementary, Mt. Tahoma High School, Pt. Defiance Elementary, Roosevelt Elementary, Skyline Elementary, Truman Middle School, Whitman Elementary
Jennifer Kubista, Director Student Life
Student Engagement Award: Recognizing educator(s) who contribute to providing a school where students are actively engaged in learning and are connected to the school and broader community.
Vancouver iTech Preparatory, Vancouver Public Schools
Christina Iremonger, Principal
Supported Students Award: Recognizing educator(s) who contribute to providing a school where students have access to personalized learning and is supported by qualified, caring adults.
Sunnyside High School, Sunnyside School District
Ryan Maxwell, Principal
 2014
Outstanding Young Educator Award (OYEA)

Recognizing an emerging educational leader for sharing his or her exemplary practices with the education community

Anthony Craig
Principal, Tulalip Elementary School
Marysville School District
Information
Photo
State Whole Child Awards
Safe School Award: Recognizing educator(s) who contribute to providing a safe school where students learn in an environment that is physically and emotionally safe for students and adults.
Harry S. Truman Elementary School, Vancouver Public Schools
Theresa David-Turner, Principal
Supported Students Award: Recognizing educator(s) who contribute to providing a school where students have access to personalized learning and is supported by qualified, caring adults.
Skyview High School – Storm Success Academy
Vancouver Public Schools
Kym Tyelyn-Carlson, Principal
2013
Outstanding Young Educator Award (OYEA)

Recognizing an emerging educational leader for sharing his or her exemplary practices with the education community

Dr. Suzann Girtz
Assistant Professor, Teacher Education Department, Gonzaga University
State Whole Child Awards
Healthy School Award: Recognizing educator(s) who contribute to providing a healthy school where students learn about and practice a healthy lifestyle.
Martin Luther King Elementary School, Vancouver Public Schools
Janell Ephraim, Principal
Supported Students Award: Recognizing educator(s) who contribute to providing a school where students have access to personalized learning and is supported by qualified, caring adults.
Vancouver Home Connection
Steve Lindblom, Principal
2012
Outstanding Young Educator Award (OYEA)

Recognizing an emerging educational leader for sharing his or her exemplary practices with the education community

Genevieve Ramsey
District Literacy Facilitator, Renton School District
State Whole Child Awards
Healthy School AwardRecognizing educator(s) who contribute to providing a healthy school where students learn about and practice a healthy lifestyle.
 Opportunity Elementary School, Central Valley School District
Mandi Poindexter, Principal
Safe School AwardRecognizing educator(s) who contribute to providing a safe school where students learn in an environment that is physically and emotionally safe for students and adults. Madison Elementary School, Olympia School District
Gayle Marchun, Principal

Safe School AwardRecognizing educator(s) who contribute to providing a safe school where students learn in an environment that is physically and emotionally safe for students and adults.
Minnehaha Elementary School, Vancouver Public Schools
Kristine Porterfield, Principal

Student Engagement Award: Recognizing educator(s) who contribute to providing a school where students are actively engaged in learning and are connected to the school and broader community.
 Vancouver School of Arts and Academics, Vancouver Public Schools

James O’Banion, Principal

Supported Students AwardRecognizing educator(s) who contribute to providing a school where students have access to personalized learning and is supported by qualified, caring adults.
 Mullenix Ridge Elementary, South Kitsap School District

Anita Chandler, Principal

Supported Students Award: Recognizing educator(s) who contribute to providing a school where students have access to personalized learning and is supported by qualified, caring adults. McLoughlin Middle School, Vancouver Public Schools
Jody ViDelco, Principal

Photo
Challenged Students AwardRecognizing educator(s) who contribute to providing a school where students are challenged academically and are prepared for success in college or further study and for employment and participation in a global environment. Skyview High School, Vancouver Public Schools
Kym Tyelyn-Carlson, Principal

Cultivating Character Award
For Providing a Model of Comprehensive, Quality Character Education, representing America’s Diverse Educational SystemSponsored by WSASCD, Whitworth University and Leadership Innovations Team
Hidden Creek Elementary
South Kitsap School District
Laura Smith, Principal
2011
Outstanding Young Educator Award (OYEA)

Recognizing an emerging educational leader for sharing his or her exemplary practices with the education community

Celina Brennan
Salnave Elementary School
Cheney Public Schools
OYEA Honorable Mentions

Recognizing emerging educational leaders for sharing his or her exemplary practices with the education community

Samantha Anderson, Principal’s Assistant
Salk Middle School, Spokane Public Schools
Stephanie Keagle, LA Teacher, Yearbook and Newspaper,
Mountain View High School, Auburn School District
Christine McDaniel, Academic Coach
Kelso High School, Kelso School District
Mark Osborne, Associate Principal, Mountain View High School, Evergreen School District
Eric Stanley, ELL Program Specialist and Instructional Coach, Vancouver Public School
Photo
Scott Yingling, Theatre Teacher, South Kitsap High School, South Kitsap School District
Educating the Whole Child Award
Eastern Washington WinnerFor Outstanding Leadership With Programs That Reach the Whole Child
Nancy Larsen
Special Services Director
Warden School District

Information

Photo

Western Washington WinnerFor Outstanding Leadership With Programs That Reach the Whole Child
 Scott Seaman, Principal, and Staff
Tumwater High School
Tumwater School District
Individual Awards
For Contributing to a Significant and Positive Impact on Student Learning
Pamela Schaff
Instructional Coach
Valhalla Elementary School
Federal Way Public Schools
For Pursuit of Lifelong Learning
Carrie Sorenson
All-Day Kindergarten Teacher
Morgen Owings Elementary School
Lake Chelan School District
For Influencing the Instructional Leadership
and Professional Growth of Educators
Mark Ray
Teacher Librarian
Skyview High School
Vancouver Public Schools
Program Awards
For Influencing the Instructional Leadership and Professional Growth of Educators
Middle Years Program, International Baccalaureate Organization
Discovery Middle School
Vancouver Public Schools
For Significant and Positive Impact on Student Learning
Educational Technology ‘Transformers’
Federal Way Public Schools
Team Awards
For Influencing the Instructional Leadership and Professional Growth of Educators Beyond the Scope of its Implementation
 College in the High School Program
Bridgeport School District
and Wenatchee Valley College
For Significant and Positive Impact on Student Learning
Learning Walk Program
Fort Vancouver High School
Vancouver Public Schools
Community Award
For Contributing to a Significant and Positive Impact on Student Learning
Advancing Leadership
Federal Way Chamber of Commerce
Federal Way Public Schools
Cultivating Character Award
For Providing a Model of Comprehensive, Quality Character Education, representing America’s Diverse Educational SystemSponsored by WSASCD, Whitworth University and Leadership Innovations Team
 Hidden Creek Elementary
Laura Smith, Principal
South Kitsap School District
2010
Outstanding Young Educator

Recognizing an emerging educational leader for sharing his or her exemplary practices with the education community

Brandon Mack
Central Valley High School
Central Valley School District

Reaching the Whole Child Award
Eastern Washington WinnerFor Outstanding Leadership With Programs That Reach the Whole Child
Dr. Tammy Campbell
Executive Director, Teaching and LearninG
Spokane Public Schools
Western Washington WinnerFor Outstanding Leadership With Programs That Reach the Whole Child
Mary Wilson
Principal, Manitou Park Elementary School
Tacoma Public Schools
Individual Awards
For Contributing to a Significant and Positive Impact on Student Learning
Tracy Krous
3rd Grade Teacher
Osborn Elementary School
Cascade School District
For Pursuit of Lifelong Learning
Carla Nuxoll
AP Art History and Humanities Teacher
Mead High School
Mead School District
For Influencing the Instructional Leadership
and Professional Growth of Educators
Don McConkey
Assistant Superintendent
Snoqualmie Valley Public Schools
For Influencing the Instructional Leadership
and Professional Growth of Educators
Kathleen S. Wolfley
Instructional Coach
Fort Vancouver High School
Vancouver Public Schools
Team Awards
For Influencing the Instructional Leadership and Professional Growth of Educators
Cheney Grade 8-12 Mathematics Instructors
Cheney Public Schools
For Significant and Positive Impact on Student Learning
Renton School District’s Instructional Coaching Team
Renton School District
Program Awards
For Influencing the Instructional Leadership and Professional Growth of Educators Beyond the Scope of its Implementation

West Valley ASSIST (Autism School Support for Inclusion and Systematic Teaching) Program

Millwood Early Childhood Education Center

West Valley School District – Spokane

For Significant and Positive Impact on Student Learning
Whitman County Principals’ Association
NEWESD 101 Region
Community Award
For Contributing to a Significant and Positive Impact on Student Learning
West Valley Community Truancy Board
West Valley School District – Spokane
State Schools of Character Award
For Providing a Model of Comprehensive, Quality Character Education, representing America’s Diverse Educational SystemSponsored by WSASCD, Whitworth University and Leadership Innovations Team
Lynnwood Elementary School
Mr. Chris Lindblom, Principal
Edmonds School District
2009
Outstanding Young Educator

Recognizing an emerging educational leader for sharing his or her exemplary practices with the education community

John Norlin
Sumner High School
Sumner School District
Reaching the Whole Child Award
Eastern Washington WinnerFor Outstanding Leadership With Programs That Reach the Whole Child

Megan Itani
Preschool Teacher
Pullman School District

Western Washington WinnerFor Outstanding Leadership With Programs That Reach the Whole Child

Dave LaRose
Superintendent
South Kitsap School District

Individual Awards
For Contributing to a Significant and Positive Impact on Student Learning

Sandy Smelser
Counselor
Cascade View Elementary School
Snoqualmie Valley School District

For Pursuit of Lifelong Learning

David Rodriguez
Migrant Student Advocate
Sunnyside High School
Sunnyside School District

For Influencing the Instructional Leadership
and Professional Growth of Educators

Susan Yaw
1st Grade Teacher
Mountain View Elementary School
Quincy School District

Team Awards
For Influencing the Instructional Leadership and Professional Growth of Educators

Amy Manning and Kelly Hathaway
Thomas Jefferson Middle School
Vancouver Public Schools

For Significant and Positive Impact on Student Learning

Elementary English Language Learner Program
Vancouver Public Schools

Program Awards
For Influencing the Instructional Leadership and Professional Growth of Educators Beyond the Scope of its Implementation
Vancouver Public Schools
For Significant and Positive Impact on Student Learning

Heather Wren and Jean Licari
Federal Way High School
Federal Way Public Schools

Community Award
For Contributing to a Significant and Positive Impact on Student Learning

Backpacks for Kids
South Kitsap School District and First Christian Church, Port Orchard

2008
Individual Awards
For Contributing to a Significant and Positive Impact on Student Learning

Carrie Marsh
Life Skills Teacher
Thomas Jefferson Middle School
Vancouver Public Schools

For Pursuit of Lifelong Learning

Dr. Gene Sementi
Assistant Superintendent of Learning
West Valley School District – Spokane

For Influencing the Instructional Leadership
and Professional Growth of Educators

David ‘Chris’ Beals
Principal, Sunrise Elementary School
Enumclaw School District

Community Award
For Contributing to a Significant and Positive Impact on Student Learning

Partners in Learning (PALS) Mentoring Program
South Kitsap School District

Team Awards
For Influencing the Instructional Leadership and Professional Growth of Educators

Math Leadership Alliance Design Team
North Central Educational Service District #171

For Significant and Positive Impact on Student Learning

P-3 Marcus Whitman Cowiche Elementary Staff
Janice Sauve, Principal
Highland School District

Program Awards
For Influencing the Instructional Leadership and Professional Growth of Educators Beyond the Scope of its Implementation

Washington State University
Field-Based Superintendent Certification Program
Dr. Joan Kingrey and Dr. Dennis Ray

For Significant and Positive Impact on Student Learning

Vancouver Public Schools Mentor Program
Mark Jordan, Representative

Reaching the Whole Child Award
Eastern Washington WinnerFor Outstanding Leadership With Programs That Reach the Whole Child

Debra McNeil
English Teacher
Pullman High School
Pullman School District

Western Washington WinnerFor Outstanding Leadership With Programs That Reach the Whole Child

Mike Nelson
Superintendent
Enumclaw School District

Outstanding Young Educator

Family & Consumer Science Teacher
Sumner High School
Sumner School District

Julie McKenzie With Elena Waite, Regional Vice President SRA McGraw-Hill
2007
Individual Awards
For Contributing to a Significant and Positive Impact on Student Learning Mr. Damen Hermens
Teacher, Jemtegaard Middle School
Washougal Public Schools
For Pursuit of Lifelong Learning Dr. Susan Mather
Executive Director of Elementary Education
Renton Public Schools
For Influencing the Instructional Leadership
and Professional Growth of Educators
Ms. Tita Mallory
Director of Curriculum
Aberdeen School District
Program Awards
For Significant and Positive Impact on Student Learning Bridgeport High School Literacy Program
Bridgeport School District;
Jeff and Tamra Jackson
For Influencing the Instructional Leadership and Professional Growth of Educators Beyond the Scope of its Implementation Thomas Jefferson High School
Federal Way Public Schools
Thomas Jefferson H.S. Science Department
Team Awards
For Significant and Positive Impact on Student Learning Summer Literacy Academy for Mathematics
Vancouver Public Schools
Layne Curtis and Mary Houser
For Influencing the Instructional Leadership and Professional Growth of Educators Fort Vancouver High School
Vancouver School District
Fort Vancouver H.S. Teacher Advisory Groups
State Community Award
For Significant and Positive Impact on Student Learning Mr. Ricardo Sanchez
Chairman
Latino Educational Achievement Project
Reaching the Whole Child Award
Eastern Washington Winner For Outstanding Leadership With Programs That Reach the Whole Child Mr. Steve Barnes
Principal, Holmes Elementary School
Spokane Public SchoolsInformation
Western Washington Winner For Outstanding Leadership With Programs That Reach the Whole Child Mr. Tom Murphy
Superintendent
Federal Way Public Schools
Outstanding Young Educator
Ms. Storie Belden 2/3 Multiage Classroom Teacher, Sunnyslope Elementary School
South Kitsap School District
2006
Individual Awards
Pursuit of Lifelong Learning Del Carmichael
Principal, McClure Elementary School
Yakima Public Schools
Influencing the Instructional Leadership
and Professional Growth of Educators
Michael Dunn
Superintendent
Cheney Public Schools
Program Awards
Significant and Positive Impact on Student Learning Outdoor Learning Center
West Valley School District; Spokane
Tom Moore, Principal
Brian Gautreau, AmeriCorp employee
Brian Bratttebo, Environmental Paraeducator
Maggie Shields, student employee
Ryan VanPyne, AmeriCorp employee
Jami Ostby-Marsh, Environmental Paraeducator
Team Awards
Significant and Positive Impact on Student Learning K-3 Reading First Team
Bridgeport Elementary School; Bridgeport School District
Steve Pointer, Kathy Myers, and Amy Porter
Influencing the Instructional Leadership and Professional Growth of Educators Academy Principals
Todd Beamer High School
Federal Way School District
Vince Blauser, Margaret Peterson, Regina Hauptmann, David Brower
Outstanding Young Educator
Michael Porter Fourth Grade Teacher, Bridgeport Elementary School
Bridgeport School District
2005
Individual Awards
Significant and Positive
Impact on Student Learning
Irene Longmire, Teacher
Wahluke School District
Continuous Lifelong
Learning
Janie Heigle, Professional Development Specialist
Camas School District
Influencing the Instructional Leadership
and Professional Growth of Educators
Rob Morrow, Principal
Tahoma School District
Team Awards
Influencing the Instructional Leadership
and Professional Growth of Educators
Professional Development Specialists
Sumner School District
Community Award
Significant and Positive Impact on Student Learning Sue Mills and Greg Lobdell, Directors, The Center for
Educational Effectiveness
Redmond
Outstanding Young Educator
Steven Ruthford Science Teacher and Department Head, Sehome High School
Bellingham School District Team
2004
Individual Awards
Excellence in Curriculum Kathy Quick-Gunther, Director of Professional Development
Bethel SD
Excellence in Curriculum Steve Pointer, Principal
Bridgeport SD
Excellence in Instruction Gerry Manfred, Teacher
Central Valley SD
Excellence in Instructional Supervision Terry Nelson, Assistant Superintendent
Cheney SD
Excellence in Instructional Supervision Jay Walter, Assistant Superintendent
Central Valley SD
Special Recognition for Exemplary Leadership and Commitment Dave Smith, Superintendent
West Valley SD, Spokane
Team Awards
Excellence at the School District Level District Technology Team
Central Valley SD
2003
Individual Awards
Excellence in Curriculum Vickie Kennedy, Director, Curriculum/Assessment
Cheney SD
Excellence in Instruction Deborah Drouin, Teacher
Mead SD, Spokane
Excellence in Instruction Nita Green, Teacher
Puyallup SD
Excellence in Instruction Erin LaVerdiere, Director of Staff Development
Sumner SD
Excellence in Instructional Supervision Dr. Claudia Buckner, Director of Curriculum and Assessment
Edmonds SD
Program Awards
Excellence at the
Regional/State Level
ESD 105 Crisis Response Team, Yakima
Other Awards
International ASCD Award:
Outstanding Affiliate Journal
Curriculum in Context (Greg Fritzberg, editor)
International ASCD Award:
Outstanding Affiliate Journal
Article “Keeping Pace: School Boards Rise to the Demands of Standards-Based Reform
Curriculum in Context (Connie FletcherIssaquah School Board Member)
2002
Individual Awards
Excellence in Curriculum Pam Hopkins
Edmonds SD
Excellence in Instruction Candy Jones
Battleground SD
Excellence in Instructional Supervision Judith Myers
Evergreen SD
Program Awards
Excellence at the Local
School Level
Forest Ridge School of the Sacred Heart
Excellence at the School
District Level
Learning Partner Program,
Coupeville SD
Excellence at the
Regional/State Level
Teacher Leadership Project,
NW ESD 189
Team Awards
Excellence at the Local
School Level
Jefferson Elementary Teacher Leader Site Council Team
Everett SD
Excellence at the School
District Level
PT3 Team
Cheney SD
Other Awards
Excellence for State
Leadership in Assessment
Joe Kinney
Spokane SD
WATRA Hand in Hand
Award
Marcia Morrison
ASCD Award of Merit for Outstanding Journal and Journal Article Greg Fritzberg
Curriculum in Context
2001
Individual Awards
Excellence in Curriculum Steve Chappuis
Central Kitsap SD
Excellence in Curriculum Sally Harrison
Edmonds SD
Excellence in Instruction Gayle Northcutt
Wenatchee SD
Excellence in Instructional Supervision Chris Farrell
North Central ESD 171
Program Awards
Excellence at the Local
School Level
Lindsay Fikker, PAWS Portfolio Project
Burlington Edison SD
Excellence at the School District Level Linda Roberts, Migrant Program
Sunnyside SD
Excellence at the
Regional/State Level
Kathy Shoop, Skagit Valley Network
La Conner SD
Team Awards
Excellence at the Local
School Level
Charlene Allen, Student Learning Coordinating Council
Tumwater SD
Other Awards
Special Recognition Board member Jack Kirk, for 49 years of service and dedication to the district.
Brewster SD
WATRA Hand in Hand
Award
Carole Clark
Sunnyside SD